Top 10 – Domáce recepty na dobrý spánok
Máte problémy s dobrým spánkom? Nie ste jediný, ide o čoraz častejšiu poruchu, ktorá nadobúda rozmer civilizačnej choroby. Hoci na liečbu nespavosti existuje mnoho “liekov” na predpis, niektorí ľudia radšej najprv skúšajú prostriedky skôr prirodzenejšieho pôvodu. V tomto článku sa budeme venovať 10 prírodným prostriedkom na spanie, ktoré vám umožnia opäť raz zažiť kvalitný spánok, ktorý vás fyzicky ako aj psychicky pripraví na budúci deň.
Zvoľ top desiatku
Buďte viac na Slnku
Možno ste to nevedeli, no Slnko pomáha regulovať cirkadiánny rytmus. Vďaka vystaveniu sa slnečnému svetlu počas dňa budete bdelší, zatiaľ čo v noci budete mať kvalitnejší spánok. Vystavenie jasnému slnečnému svetlu môžete zvýšiť tým, že budete viac času tráviť vonku. Ak pracujete v interiéri, je častou chybou zaťahovať závesy. Tým však sabotujete celý tento rytmus, dôsledkom čoho je nekvalitný spánok.
Pozor na modré svetlo vo večerných hodinách
Modré svetlo, ktoré vyžarujú elektronické zariadenia, ako sú smartfóny a notebooky, môže narušiť produkciu melatonínu, teda hormónu, ktorý pomáha regulovať spánok. Ak chcete znížiť vystavenie modrému svetlu vo večerných hodinách, môžete používať okuliare blokujúce modré svetlo či nastaviť displej smartfónu alebo monitor počítača. Najoptimálnejším riešením je pravdaže úplne sa vyhnúť elektronickým zariadeniam a to minimálne hodinu pred spánkom.
Dbajte na to čo jete a pijete
Niektoré potraviny a nápoje môžu dlhodobo a pravidelne narúšať váš spánok. Kofeín s polčasom rozpadu 7 hodín ale aj alkohol môžu narušiť váš cyklus spánku a bdenia. Ťažké jedlá môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti a sťažovať tak zaspávanie. Na druhej strane, potraviny bohaté na horčík, ako sú banány a celozrnné obilniny, môžu pomôcť navodiť pocit ospalosti a pomôžu zrelaxovať vaše napäté svaly.
Fyzická aktivita je dôležitá
Pravidelná fyzická aktivita vám môže pomôcť rýchlejšie zaspať a zlepšiť celkovú kvalitu vášho spánku. Ak vaša práca spočíva v sedení v kancelárii za počítačom, určite zvážte spôsoby, ako môžete zakomponovať akúkoľvek fyzickú aktivitu do vášho denného režimu, či už na pracovisku alebo doma.
Počúvajte svoje telo a skúste doplnky
Okrem horčíka existujú aj ďalšie doplnky, ktoré môžu pomôcť zlepšiť váš spánok, napríklad koreň valeriány, harmanček, mučenka či kanabidiol. Pred užívaním akýchkoľvek doplnkov je však dôležité poradiť sa so svojím lekárom, pretože môžu mať dopad na vaše lieky, alebo mať neočakávané vedľajšie účinky.
Natrénujte vaše telo: Snažte sa spať a prebúdzať v rovnakom čase
Udržiavanie konzistentného spánkového režimu môže pomôcť regulovať vnútorné hodiny vášho tela a zlepšiť tak kvalitu vášho spánku. Snažte sa chodiť spať a vstávať každý deň v rovnakom čase, a to aj počas víkendov. Pomôže to naučiť vaše telo rozpoznať, kedy je čas spať a kedy je čas vstávať.
Cvičte aspoň 20 minút
Pravidelné cvičenie, vrátane silových cvikov ako aj strečingov, má rovnako ako bežná fyzická aktivita dopad na kvalitu spánku. Zaspíte za rýchlejšiu dobu a spánok bude hlbší a menej prerušovaný.
Matrac a vankúš
Vytvorenie pohodlného prostredia na spanie môže výrazne ovplyvniť kvalitu vášho spánku. Investujte do pohodlného matraca a vankúša, ktoré poskytujú primeranú oporu pre vaše telo. Zabezpečte, aby bola vaša spálňa primerane chladná, tmavá a tichá, čím podporíte pokojné prostredie na spánok.
Snažte sa nezaspať pri oddychu
Siesta je skvelou voľbou pre nadobudnutie energie v poobednajších hodinách. Je však dôležité, aby ste nezaspali, nakoľko dôjde k rozhodeniu vášho spánkového režimu.
Zatočte so starosťami
Stres a úzkosť môžu výrazne ovplyvniť vašu schopnosť zaspať. Vyriešenie starostí, prípadne meditácia či relaxačné cviky ako je jóga môžu pomôcť upokojiť vašu myseľ a podporiť pokojnejší spánok.