Top 10 – Najznámejšie kryptomeny
Kryptomeny zvyknú byť v novinkách len v dvoch prípadoch – keď ich kapitalizácia výrazne klesla, alebo keď ich popularita odrazu vybuchla. Nie všetko je však vo svete kryptomien len o cene. Mnohé kryptomeny sa odvtedy začali rozvíjať a dnes už poskytujú programovateľnosť ako aj nástroje pre budovanie skutočne unikátnych alebo zabudnutých finančných systémov, v ktorých tentokrát môžete participovať bez toho, aby ste museli mať účet v banke. Poďme sa spoločne pozrieť na 10 najznámejších a najobľúbenejších kryptomien.
Zvoľ top desiatku
Bitcoin (BTC)
Čo má zlato a Bitcoin spoločné? Obmedzené množstvo a obe sa ťažia. Bitcoin sa však ťaží za pomoci grafických kariet, ktoré musia dešifrovať dátové bloky vyslané sieťou. Vďaka svojmu úspechu a neutíchajúcou „cenovou špekuláciou“ ľudí ale dnes už aj inštitúcií má kapitalizáciu v hodnote nad 500 miliárd dolárov, čo je cca. štvornásobok HDP Slovenska.
Ethereum (ETH)
Ethereum je dnes už tzv. Proof-of-Stake kryptomena, čo znamená, že ju získavate ako odmenu za udržiavanie bezpečnosti a za podporovanie sieti. Robíte to tým, že delegujete svoje ETH serverom zodpovedným práve za tieto úkony, ETH však patria aj naďalej vám a nik iný s nimi nemôže manipulovať, len vy.
Cardano(ADA)
Cardano je blockchainová platforma založená Charlesom Hoskinsonom, bývalým spoluzakladateľom Ethereumu, využíva proof-of-stake na poskytovanie škálovateľných, bezpečných a udržateľných riešení pre decentralizované aplikácie, systémy, spoločnosti a inštitúcie. Jej natívny token ADA je pomenovaný po matematičke z 19. storočia Ade Lovelace, ktorá je všeobecne považovaná za prvú počítačovú programátorku na svete. ADA má fixný limit mincí na 45 miliárd, v súčasnosti je v obehu 34,82 miliárd.
Tether (USDT)
Tether je kontroverzný pre svoju stabilnú kryptomenu s názvom USDT, s kapitalizáciou vo výške 60 miliárd a objemom podobným týmto číslam. Aj naďalej však slúži ako most medzi skutočnými dolármi či eurami a digitálnym dolárom určeným na kupovanie kryptomien. Napriek takýmto vysokým číslam a nahodnoteniu má Tether záhadne len niekoľko zamestnancov.
BNB (BNB)
Burza Binance má svoju vlastnú blockchain technológiu (BSC), ktorá je poháňanásvojou vlastnou kryptomenou so skratkou BNB. Dnes už deflačná kryptomena, BNB má v danom momente kapitalizáciu okolo 50 miliárd dolárov a je naďalej obľúbenou destináciou pre kapitál ľudí, ktorí radi investujú do zaujímavých i keď nie veľmi kvalitných projektov bežiacich na Binance Smart Chain.
USD Coin (USDC)
Ďalšia stabilná kryptomena reprezentujúca dolár, USDC je produkt spoločnosti Circle a so svojimi napojeniami na burzu Coinbase ako aj transparentnosťou je druhou najobľúbenejšou voľbou pre spojenie sa s kryptomenami. USDC je najpoužívanejším kryptomenovým dolárom vo svete DeFi.
Ripple (XRP)
Digitálna mena XRP, jej cieľom je „umožniť rýchle, bezpečné a lacné cezhraničné platby“. Spoločnosť zodpovedná za danú kryptomenu vytvorila aj XRP Ledger, decentralizovanú sieť validátorov, ktorí spracúvajú transakcie. XRP sa používa ako most medzi rôznymi fiatovými menami a ako zdroj likvidity pre poskytovateľov platieb ako aj finančné inštitúcie.
Dogecoin (DOGE)
Kryptomena Dogecoin vznikla ešte v roku 2013 ako vtip na základe populárneho internetového meme psa Shiba Inu. Odvtedy si získala priam fanatickú fanúšikovskú základňu a živú online komunitu, DOGE sa často používa na prepitné alebo dary na rôzne účely ako aj pre tvorcov obsahu. Dogecoin má pevnú mieru inflácie 5 miliárd mincí ročne, takže je vhodný skôr na míňanie ako na hromadenie.
Solana (SOL)
Solana je blockchainová platforma s rýchlym počtom tranzakcií za sekundu vďaka použitiu konsenzuálneho algoritmu proof-of-stake spoločne s proof-of-history a jedinečnej metóde zoraďovania transakcií. Jej natívny token SOL sa používa na platenie transakčných poplatkov, v DeFi priestore a pod. V obehu je 385 miliónov mincí s cenou 20 dolárov za jednu, teda s kapitalizáciou zhruba 8 miliárd dolárov.
Polygon (MATIC)
Polygon je protokol a blockchain, kompatibilný s Ethereum. Nedávno vydal zk-rollupy, umožňujúce rýchlejšie a lacnejšie transakcie. Jej natívny token MATIC sa používa na zabezpečenie siete, platenie transakčných poplatkov a prístup k rôznym službám a aplikáciám. V obehu 9,08 miliárd mincí. Kapitalizácia je na 10-tich miliárd dolárov.